×

feature-img

Gjirokastra, qyteti i gurte

Guide: Ledja M.


 • Seats

  0 /25

 • Duration

  7 days

 • Category

  Hiking

 • Discount

  25%

Trip Information

Të vizitosh Gjirokastrën dhe pasuritë e shumta të saj do të duhej shumë më tepër se një fundjavë, por pavarësisht kësaj Gjirokastra vijon ende të mbetet një destinacion i rëndësishëm i turistëve vendas e të huaj, ndërsa vitet e fundit numri i turistëve që e vizitojnë qytetin muze ka shënuar rritje.

Zona historike është ajo pjesë e qytetit që tërheq më së shumti turistët. Ndërsa zbresin në “Sheshin e Çerçizit”, aty ku si me thikë ndahet e shkuara me të tashmen, udhëtimi drejt pasurive të paeksploruara të Gjirokastrës fillon nga rruga më e bukur e qytetit, aty ku motivet e qilimta të kalldrëmit nuk mund t’i shpëtojnë syrit të turistëve dhe përjetëzimit në aparatet fotografikë.

Kalaja e Gjirokastrës ofron për vizitorët e saj një ndërthurje epokash, historish e ngjarjesh. Dhe udhëtimi i turistëve në Gjirokastër nis pikërisht prej këtu.

Kalaja e Argjiros, objekti i parë i vizituar nga turistët dhe jo vetëm. Vendi kryesor i fotove dhe videove të ditës më të bukur të jetës së një çifti të ri.

Kalaja, përmendet për herë të parë si qytet dhe kështjellë në vitin 1336. Historianë të ndryshëm mendojnë se ekzistenca e saj është më e hershme. Kulmin e historisë së vet, kjo kështjellë do ta kishte në periudhën e pashallëkut të Janinës kur Ali Pashë Tepelena do të realizonte një sërë ndërtimesh e ndërhyrjesh që i dhanë Kalasë së Gjirokastrës fizionominë arkitektonike e ndërtimore që ka sot. Një ndër to është edhe Kulla e Sahatit në anën lindore dhe ndërtim I ujësjellësit që sillte ujë në kala nga afro 12 km largësi.

Mengjes

Dreke

Darke

tour-img

What to bring?

#rroba   #fruta te thata   #buzeqeshje  

Map

Available Trips

tour-img
 • 120€| Mountain lover

Udhëtim i mrekullues...

1 Jul 2019

Parku kombëtar i Bjeshkëve të Nemuna është një park në regjionet e Gjakovës dhe Pejës në Kosovën Perëndimore përgjatë kufinjëve me Shqipërinë dhe Mali...
View More

tour-img
 • 15€| Hiking

Trip to Vlora

23 May 2019

We'll be going to Vlora for a short hike, afterwards we'll have a nice lunch and we'll get to another place where we can hike. At night there will be...
View More

tour-img
 • 25€| Hiking

Himara Beach Trip

24 May 2019

Since the weather is expected to be nice around these dates, we'll have a little beach trip to Himara where we'll relax under the sun and play in the...
View More

tour-img
 • 10€| Mountain lover

Liqeni i Bovilles ud...

8 Jun 2019

Pershendetje miq kete te diele udhetim me bicikleta Liqeni i Bovilles - 09:00 Nisja tek diga liqeni artificial.Marim bicikletat per ata qe nuk kane.-...
View More